1959 yılında Bayburt’ta doğan Kenan Yavuz, 1981 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Bölümünden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsünde yüksek lisans yaptı.

İş hayatına 1985 yılında Koç Holding bünyesinde başlayan Kenan Yavuz 2004 yılına kadar şirketin farklı disiplinlerinde görev aldı ve çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı. 1998-2000 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi’nde ikinci kez yüksek lisans (MBA) yapan Yavuz, 2004 yılı Mart ayında Petkim Petrokimya Holding Yönetim Kurulu Üyeliği’ne, Mayıs 2004 tarihinde Petkim Genel Müdürlüğü görevine atandı. Türkiye’nin en önemli stratejik kuruluşlarının başında gelen Petkim Petrokimya Holding’in özelleştirilmesi sürecini 2008 yılında tamamladı. Petkim’i satın alan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın talebi ile özelleştirme sonrası Petkim Genel Müdürü olarak görevine devam etti. 2009 yılında SOCAR’ın Türkiye’deki faaliyetlerini genişletme kararı çerçevesinde kurulması kararlaştırılan SOCAR Türkiye Enerji AŞ’de Başkan/CEO görevine atanan Yavuz, Mart 2016’ya kadar görevini sürdürdü.

Çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda röportaj ve makaleleri yayınlanan Kenan Yavuz evli ve iki çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.